شریعتی، روبروی پمپ بنزین ظفر

  • دیسک توراسیک چیست؟
  • قسمت های دیسک قفسه سینه
  • علت درد دیسک قفسه سینه
  • فیلم جراحی دیسک توراسیک توسط دکتر بصام پور
  • نورومانیتورینگ در جراحی ستون فقرات

دیسک توراسیک چیست؟جراحی دیسک توراسیک

24 دیسک بین مهره ای در ستون فقرات وجود دارد. از این تعداد ، 12 مورد در ستون فقرات قفسه سینه قرار دارند. هر دیسک قفسه سینه بین دو مهره قرار می گیرد تا ضمن جلوگیری از ساییده شدن مهره ها در مقابل یکدیگر ، باعث محافظت و جذب ضربه شود. دیسک های ستون فقرات را ببینید

دیسک های ستون فقرات و دیسک توراسیک

دیسک های قفسه سینه نازک تر از دیسک های گردنی و دیسک های کمری هستند ، که ممکن است در عدم تحرک نسبی ستون فقرات قفسه سینه در مقایسه با گردن و کمر نقش داشته باشد. یکی دیگر از ویژگی های متمایز دیسک های قفسه سینه این است که همه به جز دو قسمت پایینی دارای دنده هستند.

 

هر دیسک قفسه سینه شامل موارد زیر است

  • لایه بیرونی (annulus fibrosus). این قسمت بیرونی دیسک از الیاف کلاژن محکم تشکیل شده است تا به توزیع بارهای اصلی وارد شده بر ستون فقرات و محافظت از قسمت داخلی نرم دیسک کمک کند.
  • هسته داخلی (nucleus pulposus). این فضای داخلی ژله مانند یک شبکه شل از الیاف است که در یک ژل موکوپروتئین شناور هستند. هسته داخلی دیسک نسبت به لایه بیرونی ، بیشترین حمایت و حرکت بین مهره های مجاور را فراهم می کند.

دیسک های بین مهره ای بزرگترین ساختارهای بدن انسان هستند که رگ های خونی ندارند. یک ساختار فوق العاده نازک بین دیسک و مهره ، که صفحه انتهایی مهره ای نامیده می شود ، انتشار را فراهم می کند تا مواد مغذی بتوانند وارد دیسک شوند.

علت درد دیسک قفسه سینه

همه دیسک های بین مهره ای با افزایش سن مقداری هیدراتاسیون خود را از دست می دهند و انعطاف پذیری کمتری پیدا می کنند. این فرآیند خشک شدن و ضعیف شدن دیسک ها به عنوان بیماری دژنراتیو دیسک شناخته می شود ، اما معمولاً تشخیص داده نمی شود مگر اینکه درد یا سایر علائم قابل توجه وجود داشته باشد. بیماری دژنراتیو دیسک همراه با آرتروز معمولا پیشرفت می کند.

اگر انحطاط یا آسیب باعث شود که لایه بیرونی دیسک به اندازه کافی بزرگ شود ، ممکن است فتق دیسک ایجاد شود ، که در آن لایه داخلی به خارج دیسک نشت می کند. در برخی موارد ، فتق دیسک ممکن است یک ساختار مجاور را ملتهب کرده و باعث درد و/یا سفتی شود. اگر یک ریشه عصبی قفسه سینه ملتهب شود ، ممکن است رادیکولوپاتی قفسه سینه با علائم درد ، سوزن سوزن شدن ، بی حسی و/یا ضعف در قفسه سینه یا شکم ایجاد شود. اگر نخاع ملتهب شود ، میلوپاتی قفسه سینه ایجاد می شود که می تواند باعث درد ، سوزن سوزن شدن ، بی حسی و/یا ضعف در هر نقطه از آن سطح نخاع یا پایین تر ، و همچنین احتمال فلج و/یا از دست دادن عملکردهای بدن مانند کنترل مثانه یا روده.همچنین ممکن است خود دیسک دردناک شود ، مانند این که عصبی در اعماق دیسک رشد کرده و با پروتئین های التهابی تماس پیدا کند ، یا پارگی دیسک عصبی حساس را درگیر کند.

فیلم جراحی دیسک توراسیک توسط دکتر بصام پور

 

نورومانیتورینگ در جراحی ستون فقرات

دستگاهی است که با پایش جراحی به پزشک کمک میکند با شناسایی جریان اعصاب روند کار راحتتر صورت گیرد و آسیب اعصاب به حداقل برسد در ویدیو بالا دکتر بصام پور درمورد سیستم نورومانیتورینگ توضیحاتی ارایه کرده اند

 

پرسش و پاسخ

سوالات شما پس از پاسخ گویی توسط کارشناسان، در صفحه نمایش داده خواهد شد

دکتر بصام پور

ما را در اینستاگرام دنبال کنید
راههای ارتباط با ما

تهران
خیابان شریعتی، روبروی پمپ بنزین ظفر، نبش خیابان پلاک 1، مجتمع سپهر، طبقه 2، واحد 3, گُل مینا
02122225672
کلینیک تخصصی ستون فقرات

جراحی دیسک کمر به روش بسته آندوسکوپی دیسک
ویزیت آنلاین و حضوری

ویزیت انلاین همه روزه ، يكشنبه و سه شنبه عصر و پنجشنبه ها صبح مطب داير است با وقت قبلی